شیرآلات کنترلی

تولید کنندگان شیرآلات کنترلی

وگ ایران بی همتا

وگ ایران بی همتا

شیرآلات کنترلی RBM

شیرآلات کنترلی RBM

شیرآلات کنترلی

شيرآلات کنترلی از انواع شيرهای صنعتی هستند که در سيستم‌ های کنترلی به کار می ‌روند و با فرمان گرفتن از کنترلر، باز يا بسته می ‌شوند و دخالت مستقيم انسان در آن وجود ندارد.

این نوع شیرآلات برای کنترل فشار، دما، دبی يا ارتفاع مايعات به کار می ‌رود و نيروی مورد نيار برای باز و بسته کردن شير به صورت الکتريکی، هيدروليکی یا پنوماتيکی است و با ورودی سيگنال 4 تا 20 ميلی آمپر عمل می کنند.

نیرویی که برای باز و بسته شدن شیرآلات کنترلی صنعتی استفاده می ‌شود به صورت هیدرولیکی، الکتریکی و پنوماتیکی است. این کار با باز کردن دریچه ‌ها به طور جزئی یا کامل پس از دریافت سیگنال‌ های کنترل کننده انجام می‌ شود.

شیرآلات کنترلی صنعتی انواع مختلفی دارند که در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی قابل استفاده هستند و دارای مزایای ویژه ای هستند.

شیرآلات کنترلی صنعتی ضامن ایمنی سیستم هستند و به منبع انرژی خارجی نیازی ندارند. عملکرد این نوع شیرها بدون منبع انرژی خارجی طی سال ‌ها به اثبات رسیده و عملکرد مناسب و واکنش سریع از ویژگی های خوب آنهاست.

شير كنترل شامل يك شير است كه به يك مكانيزم محركه متصل است که توانایی تغيير عنصر کنترل کننده سيال را دارد و اين تغيير بر اساس سيگنالی است كه از سيستم كنترل دريافت می شود.

قیمت شیرآلات کنترلی

قیمت شیرآلات کنترلی بر اساس مشخصات مانند استاندارد DIN و ANSI  است و در صنایع مختلف صنعتی به کار برده می شود.

عوامل موثر روی قیمت شیرآلات کنترلی رنج فشار نامی که از PN16 تا PN40 است یا سایزهای مختلف مثلا از 1/2 تا 6 اینچ موجود است.

نوع برند و کارخانه سازنده، ضمانت و گارانتی، کیفیت و جنس عوامل موثری هستند که برای تعیین قیمت شیرآلات کنترلی اهمست دارد.

به دلیل نوسان های فراوان و تغییراتی که در لیست قیمت شیرآلات کنترلی دیده می شود، بهتر است با مجموعه یا سایت برند مورد نظر تماس گرفته و استعلام قیمت را از کارشناسان فروش بخواهید.

قیمت شیرآلات کنترلی بر مبنای اینکه شیرآلات واردتاتی است یا تولید داخل می تواند قیمت های متفاوتی داشته باشد و به طور کلی نرخ روز مد نظر است.

کاربرد شیرآلات کنترلی

کاربرد شیرآلات کنترلی در صنعت نفت و گاز است و برای کنترل شرایط عملیاتی مانند جریان، دما، فشار و سطح مایع از آنها استفاده می ‌شود.

کاربرد این نوع شیرآلات درواقع با یک پارامتر فیزیکی است که داخل خط عبوری، کنترل می شود. فلوی عبوری از یک پایپ یا فشار یک پایپ را کنترل می کنند.

کاربرد این نوع شیرآلات زمانی است که به شیرهای کنترلی درصد داده و این قابلیت را دارند که در هر لحظه ۵۰% یا ۶۰% یا هر میزان دلخواهی باز باشند و به این میزان دلخواه سیال را عبور دهند.

این نوع شیرآلات را از نظر عملکرد به دو گروه شیر کروی و دیافراگم ولو دسته بندی می کنند. این شیرها به انواع مختلف دیسک ها مجهز هستند که مهم ترین آن ها پلاک دیسک، دیسک مرکب و دیسک های تطبیقی است.

کاربرد این نوع شیرآلات برای کنترل جریان است و در حالت کنترل جریان تمام دیسک و رینگ های نشیمن گاهی در معرض جریان و فشار سیال قرار دارد.

کاربرد شیرآلات کنترلی صنعتی برای قطع و وصل، کنترل و تنظیم جریان سیالاتی مانند آب و گاز است و تنظیم جریان با باز و بسته کردن شیر در طول خط لوله انجام می شود.

انواع شیرآلات کنترلی

انواع شیرآلات کنترلی شامل شیرآلات کنترلی زاویه‌ ای، شیرآلات کنترلی گلوب، شیرآلات کنترلی چرخشی، شیرآلات کنترلی دیافراگم، شیرآلات کنترلی سوپاپ‌ های هوادار، شیرآلات کنترلی شیرهای استوانه ‌ای کشویی و شیرآلات کنترلی دریچه ‌های پیستون زاویه ‌ای می شود.

شیرآلات کنترلی زاویه ‌ای

شیرآلات کنترلی زاویه‌ ای نوعی از شیرآلات صنعتی به شمار می ‌آیند که به صورت دستی کار می ‌کنند و برای تنظیم جریان سیال در لوله‌ها از آنها استفاده می ‌شود.

کاربرد شیرآلات کنترلی زاویه‌ ای زمانی است که نمی ‌توان از شیرآلات معمولی به دلیل دمای بالا، ویسکوزیته بالا و … استفاده کرد.

کاربرد شیرآلات کنترلی زاویه‌ ای در محیط‌ های انفجاری است و از این نوع شیرآلات در بدنه‌ های استیل و برنجی با توجه به محیط کاری مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

شیرآلات کنترلی گلوب

شیرآلات کنترلی گلوب یکی از شیرآلات صنعتی پرکاربرد در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، آب و فاضلاب است. از این نوع شیرآلات صنعتی در تمامی خطوط انتقال سیالات مایع، گاز، دو فازی و سیالات حامل ذرات معلق جامد استفاده می ‌شود.

از شیرآلات کنترلی گلوب برای تنظیم جریان خط لوله استفاده می ‌شود و این طرح شامل یک بدنه کروی شکل است که به دلیل گرد بودن به آن گلوب می‌ گویند. شیر گلوب دارای دریچه‌ ای است که در آن یک دیسک متحرک یا پلاگین برای بستن شیر قرار گرفته است.

شیرآلات کنترلی چرخشی

شیرآلات کنترلی چرخشی یا شیرهای پروانه ‌ای  که دریچه‌ های دوار از دو شاخه عرضی تشکیل شده و چرخش دارند، بنابراین امکان تنظیم جریان گازها یا مایعات وجود دارد.

شیرآلات کنترلی چرخشی در موتورهای بخار و بنزین و در کوره‌ های صنعتی استفاده می‌ شوند و سرعت عمل این نوع شیرها بسیار بالا است.

شیرآلات کنترلی دیافراگم

شیرآلات کنترلی دیافراگم یا شیر پرده ‌ای از سه بخش بدنه، دیافراگم، سرپوش دیافراگم تشکیل شده است. دیافراگمی که دریچه را می ‌بندد، بالای یک زین قرار دارد. این طرح می ‌تواند شامل محرک ‌های پنوماتیک، الکتریکی، هیدرولیک یا حتی دستی باشد.

دریچه‌ هایی با دو بدنه پورت به عنوان دریچه‌ های دو طرفه شناخته می ‌شوند، بدنه‌ هایی که دارای سه درگاه هستند، دریچه‌ های ۳/۲ یا T نامیده می‌ شوند. بدنه‌ هایی که بیش از سه پورت دارند، شیرهای بلوک نامیده می ‌شوند.

شیرآلات کنترلی سوپاپ‌ های هوادار

شیرآلات کنترلی سوپاپ‌ های هوادار از فشار هوا برای تولید حرکات خطی یا دایره‌ ای استفاده می‌ کنند. شیر توسط پیستون یا دیافراگم پشتیبانی می ‌شود.

شیرآلات کنترلی سوپاپ‌ های هوادار می ‌توانند به صورت دریچه‌ های دو طرفه، سه طرفه و چهار طرفه طراحی شوند. انواع آن شامل شیرهای رله و پینچ است.

شیرآلات کنترلی شیرهای استوانه ‌ای کشویی

از شیرآلات کنترلی شیرهای استوانه ‌ای کشویی در موتورهای بخار استفاده می ‌شود. این نوع شیرآلات کمک می ‌کنند تا مقدار بخار موجود در موتور کنترل شود.

برای کنترل انتشار گازهای خروجی نیز از این نوع شیرآلات استفاده می ‌شود. آن‌ها از یک طرف به سمت دیگر می ‌چرخند و با کنترل سایر قطعات متحرک برای کنترل بخار و اگزوز حرکت می ‌کنند.

کاربرد شیرآلات کنترلی شیرهای استوانه ‌ای کشویی در خودروها برای کنترل میزان مصرف بنزین در موتورها نیز مطرح می شود.

شیرآلات کنترلی دریچه ‌های پیستون زاویه ‌ای

شیرآلات کنترلی دریچه ‌های پیستون زاویه ‌ای توسط محرک پنوماتیک کنترل می ‌شوند. این نوع شیرآلات شامل یک محرک پیستون است که از آن برای تهیه حرکات خطی برای بلند کردن مهره ها استفاده می ‌شود.

از شیرآلات کنترلی دریچه ‌های پیستون زاویه ‌ای در برنامه‌ های کاربردی که دارای سرعت بالا و درجه حرارت بالا هستند، استفاده می ‌شود.

با توجه به نوسان های بازار، جهت اطلاع از قیمت دقیق و سفارش محصولات با کارشناسان ما در پرشین پایپ در تماس باشید.

021-91005252

021-91005757