لوله و اتصالات پنج لایه

تولید کنندگان لوله و اتصالات پنج لایه

یزد بسپار

یزد بسپار

لوله و اتصالات پنج لایه

اتصالات پنج لایه به سه دسته اتصالات کوپلی، اتصالات پرسی واتصالات کلمپی تقسیم بندی می شوند .

لوله های پنج لایه از پنچ لایه با جنس های متفاوت ایجاد شده است.

در لوله پنج لایه هریک از لایه ها با توجه به جنسی که دارد قابلیت و ویژگی خاصی را به لوله می دهد .

این لایه ها عبارتند از؛ پلیمر ، آلمینیوم و چسب که به راحتی اجرا و نصب شده و بدون شکستن خم می شوند.

لوله پنج لایه از کنار هم قرار گرفتن دو لایه  پلی اتیلن، دو لایه چسب و یک لایه میانی آلومینیوم ساخته می شوند .

ترکیب شیمیایی پلی اتیلن و لایه فلزی به کار رفته ویژگی های مناسب مانند تحمل دما و فشار بالا را موجب می شود.

ترکیب لایه ها در کنار هم استحکام خوبی در لوله پنج لایه ایجاد می کند.

پلی اتیلن و چسب لایه های خارجی و داخلی لوله را تشکیل می دهند و آلومینیوم لایه ای برای جلوگیری از فرسودگی و وارد شدن اکسیژن به داخل لوله است.

در لوله پنج لایه برای ایجاد چسبندگی بین این لایه ها نیز از دو لایه چسب به عنوان نگهدارنده و متصل کننده استفاده می شود که مقاومت و یکپارچگی کلی این نوع از لوله ها را موجب می شود.

وجود پلیمر در این نوع لوله ها، باعث جلوگیری از خوردگی و رسوب می شود و آلومینیوم با تکنولوژی اولتراسونیک و با استفاده از روش اوور لپ و به شکل طولی جوش می شود.

این نوع لوله و اتصالات ویژگی ها و مزایای لوله های پلاستیکی و فلزی را با هم دارند .

لوله های پنج لایه با سایز 16 تا 110 میلی متر و اتصالات پرسی، کوپلی و دنده ای در سایزهای 16 تا 63 میلی متر وجود دارد.

این نوع لوله و اتصالات در کلاس های PEX،PERT-AL-PERT و PEX-AL-PEX تولید می شوند که هر کدام کاربردها، خصوصیات و ویژگی های خاص خود را دارند.

کاربرد لوله و اتصالات پنج لایه

کاربرد این نوع لوله و اتصالات در سیستم های لوله کشی آب آشامیدنی، سیستم های گرمایشی مانند گرمایش از کف و لوله کشی رادیاتور و فن کویل ها تعریف می شود.

کاربرد این نوع لوله و اتصالات بیشتر برای سیستم آب سرد و گرم، رادیاتور، انتقال مایعات و هوای فشرده مطرح است.

کاربرد این نوع لوله و اتصالات برای مصارف درمانی مانند دستگاه و سیستم دیالیز و برای انتقال دادن گازهای مورد استفاده در پزشکی است.

اتصالات لوله های پنج لایه از انواع مختلفی تولید می شوند که کاربرد گوناگونی هم دارند .

یکی از کاربردهای لوله و اتصالات پنج لایه در تهویه مطبوع است.

مزایای لوله و اتصالات پنج لایه

از مزایای این نوع لوله و اتصالات می توان به مقاوم بودن آنها در برابر مواد شیمیایی مانند بازها و اسیدها و عدم امکان رشد جلبک درون این لوله ها اشاره کرد.

امکان خوردگی یا زنگ زدن این نوع لوله ها وجود ندارد و سرعت و سهولت بالا در نصب و راه اندازی آنها از مزایای لوله و اتصالات پنج لایه است.

مزایای لوله و اتصالات پنج لایه این است که امکان ورود اکسیژن و در نتیجه تغییر رنگ آب در داخل لوله ها وجود ندارد و همچنین در برابر حرارت بسیار مقاوم بوده و دمای نود درجه سانیتی گراد را تحمل می کند.

دوام و استحکام بلند مدت، مقاومت در برابر فشار، عدم افت فشار، قیمت مناسب و دارا بودن استانداردهای بهداشتی سایر مزایای لوله و اتصالات پنج لایه به شمار می روند.

در کنار مزایای لوله و اتصالات پنج لایه می توان به معایب آن ازجمله احتمال ترک خوردگی این نوع لوله ها در تغییرات دمایی و مقاومت کم آن در مجاورت حلال ها اشاره داشت.

انواع اتصالات لوله پنج لایه

انواع اتصالات لوله پنج لایه مانند اتصالات کوپلی و اتصالات پرسی کاربرد دارد. اتصالات با روش اتصال مکانیکی ایجاد شده.

می توان با استفاده از اتصال پیچ و مهره یا اتصال فشاری این نوع از تجهیزات را به هم مربوط کرد.

ساختار اتصالات لوله پنج لایه کمی پیچیده تر است و جنس آن ها از برنج بوده نسبت به سایر تجهیزات قیمت نسبتا بالاتری دارند.

اتصالات لوله پنج لایه به دو دسته اتصالات کوپلی یا مهره ماسوره ای و اتصالات پرسی تقسیم می شوند که هرکدام شرایط و ویژگی مخصوص به خود دارند.

اتصالات کوپلی پنج لایه

اتصالات کوپلی پنج لایه دارای تنوع زیاد و مکانیزم قوی و مطمئن هستند و در سیستم های مختلف از جمله تاسیسات از آن ها استفاده می شود.

در اتصالات کوپلی پنج لایه برای ایجاد هر اتصال از حلقه سفت کننده، اورینگ و مهره در نار هم کمک گرفته می شود که برای اطمینان از آب بندی سیستم کاربرد دارد.

ویژگی اتصالات کوپلی این است که دارای آب بندی کامل و دقیق و تنوع زیادی است و به دلیل نوع طراحی، قطعات بسیار مستحکم و قابل اطمینان هستند.

یکی دیگر از ویژگی  اتصالات کوپلی این است که بدون ایجاد مشکل برای سایر قسمت ها یا نیاز به تعویض آن ها به راحتی و به طور جداگانه باز یا بسته می شوند.

اتصالات پرسی

اتصالات پرسی همراه با اتصالات رزوه یا به طور مستقل نصب می شود و در هنگام نصب به وسیله دستگاه مخصوص روی لوله ها پرس می شوند.

اتصالات پرسی نسبت به اتصالات رزوه ای از سرعت بالاتری برخوردار بوده و نصب ساده تری نیز دارند.

ابزار پرس لوله پنج لایه آب بندی آن ها را انجام داده و کاربرد آن برای مواقعی است که حجم کار زیاد بوده و سرعت را افزایش می دهد.

استفاده از آلیاژ مقاوم برنج در کنار آبکاری نیکل باعث می شود تا اتصالات در برابر فرسودگی، خورده شدن و رسوب گذاری مقاوم باشند.

در اتصالات پرسی از حلقه استیل به جای مهره استفاده می شود و این حلقه در زمان پرس توسط دستگاه روی لوله پرس می شود.

برای آب بندی مطمئن در زمان پرس حلقه استیل مخصوص، در انتهای آن یک سری حفره وجود داشته که باید لوله و اتصالات به درستی در کنار هم قرار بگیرند.

در زمان طراحی و ساخت با کمک تکنولوژی های روز دنیا کیفیت این نوع از تجهیزات بر اساس بالاترین استانداردها چک می شود.

اتصالات کلمپی

در لوله پنج لایه فشار آب به دلیل بیشتر شدن قطر لوله ها، افزایش می یابد، باید برای اتصالات لوله های پنج لایه از روش مناسب و قابل اطمینان استفاده شود تا از هر لحاظ ویژگی های مورد نیاز را پشتیبانی کند.

اتصالات کلمپی از جمله اتصالاتی است که برای این دسته از تجهیزات طراحی شده و در تولید آنها عملیات فورجینگ تاناژ ۵۰ تن مورد نیاز است.

علت این نیاز، سایز و وزن مشخصات منحصر به فرد این نوع از اتصالات است و برای اتصالات کلمپی به جای راهکارهای قبلی و استفاده از مهره و حلقه از کمربندهای سفت کننده استفاده می شود.

از ویژگی های اتصالات کلمپی این است که بدون هیچ مشکل یا آسیب دیدگی به سایر قسمت ها و آنتولید، لوله ها باز و بسته می شوند.

در اتصالات پنج لایه روش طراحی و تولید متفاوت است و برای رسیدن به استحکام بیشتر،عملیات نصب به راحتی انجام گرفته و پیچیدگی های روش های قبلی را ندارد.

با توجه به نوسان های بازار، جهت اطلاع از قیمت دقیق و سفارش محصولات با کارشناسان ما در پرشین پایپ در تماس باشید.

021-91005252

021-91005757