لرزه گیر

لرزه گیر لاستیکی

لرزه گیر لاستیکی

لرزه گیر آکاردئونی

لرزه گیر آکاردئونی

تولید کنندگان لرزه گیر

ارتعاشات صنعتی ایران

ارتعاشات صنعتی ایران

لرزه گیر

لرزه گیر برای مهار ارتعاش و لرزش کاربرد دارد و معمولا از لرزه گیر های لاستیکی استفاده می شود، برای مهار انبساط و انقباض لوله ناشی از تغییرات دما از اتصال آکاردئونی استفاده  می شود.

قطعاتی مانند پمپ، چیلر، برج های خنک کننده و … همراه با چرخش و دوران است، این چرخش ارتعاش و لرزش در دستگاه ها ایجاد می کند که به لوله و اتصالات و سایر دستگاه ها منتقل می شود.

انتقال ارتعاش و چرخش به سایر اجزای یک مجموعه موجب خرابی و کاهش طول عمر آن مجوعه یا موتورخانه از جمله لوله ها، اتصالات، شیرآلات صنعتی و … می شود، بنابراین بهتر است از لرزه گیر استفاده کرد .

انواع لرزه گیر

انواع لرزه گیر را می توان به دو دسته فلزی و غیر فلزی تقسیم کرد. لرزه گیرغیر فلزی بسیار پرکاربرد بوده و با نام لرزه گیر لاستیکی شناخته می شوند.

لرزه گیر لاستیکی برای مهار ارتعاش در دو جهت عمودی و افقی مورد استفاده قرار می گیرد که با توجه به دما و فشار سیال و همچنین میزان خورندگی آن دسته بندی می شود .

بیشترین دمای قابل تحمل برای یک لرزه گیر 90 درجه سانتی گراد و بیشترین فشار وارده بر لرزه گیر میزان 16 بار است.

در صورت نیاز می توان لرزه گیر با دما و فشار بالاتر نیز تولید کرد.

لرزه گیر فلزی یکی دیگر از انواع لرزه گیر است که به نام لرزه گیر آکاردئونی معروف است.

لرزه گیر با اتصال آکاردئونی برای مهار انبساط و انقباض ناشی از تغییرات دما و فشار سیال مورد استفاده قرار می گیرد که با توجه به نوع اتصالشان نیز دسته بندی می شوند.

از نظر اتصال سه دسته لرزه گیر دنده ای، لرزه گیر جوشی و لرزه گیر فلنج دار شناخته شده هستند.

لرزه گیر آکاردئونی دارای دو نوع مهار دار و بدون میله مهار تولید و عرضه می شود .

کاربرد لرزه گیر برای مهار اثرات ناشی از تغییرات دما

یکی از کاربردهای لرزه گیر استفاده آن زمانی است که لوله ها به علت انبساط و انقباض ( تغییرات دما ) دچار ارتعاش می شوند که در این صورت باید از لرزه گیرهای آکاردئونی ( اتصال آکاردئونی ) استفاده کرد .

لرزه گیر انوع زیادی داشته و بسیار گسترده اند و هر کدام از آنها کاربری خاص خودشان را دارند، اگر از نوع مناسب در جای مناسب استفاده شود، بهترین و بیشترین راندمان و بازدهی را خواهند داشت.

کاربرد لرزه گیر در صنایع مختلفی مانند تاسیسات، صنایع شیمیایی، صنایع دریایی، نفت، گاز و پتروشیمی است و در این میان پرکاربرد ترین موارد مصرف لرزه گیر لاستیکی برای پمپ ها محسوب می شود.

نحوه اتصال لرزه گیر

نحوه اتصال لرزه گیر در لرزه گیرلاستیکی متفاوت است و برای سهولت کار از فلنج برای اتصال استفاده می شود.

نحوه اتصال لرزه گیر آکاردئونی به شکل دنده ای، جوشی و فلنجی است. مزیت اتصال فلنجی در لرزه گیر این است که برای تعمیر و نگهداری به راحتی می توان لرزه گیر را از خط خارج کرد و لرزه گیر جدید یا تعمیر شده را جایگزین کرد.

نحوه اتصال لرزه گیر آکاردئونی با توجه به مسیری که در آن قرار گرفته و نصب خواهد شد به سه شکل است که براساس نوع اتصال آن به لوله های فلزی است.

1- اتصال فلنج دار لرزه گیر آکاردئونی

لرزه گیر آکاردئونی فلنج دار نوعی لرزه گیر آکاردئونی است که دو سر ابتدا و انتهای آن فلنج جوشی تعبیه شده است و مناسب برای برقراری اتصال به صورت فلنج دار است.

هر لرزه گیر فلنج دار به دو عدد فلنج جوشی نیاز دارد که با پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند .

در اتصال فلنج دار لرزه گیر می توان به راحتی پیچ و مهره ها را باز و بسته کرد و آب بندی مناسبی نیز دارد. تعمیرات، سرویس و نگهداری آسانی دارد.

برای آب بندی بهتر و عدم نشتی از محل فلنج جوشی بهتر است از واشر و گسکت استفاده کرد تا اطمینان حاصل شود هیچ نفوذی برای نشتی سیال وجود ندارد.

فشار کاری لرزه گیرهای فلنج دار

لرزه گیر آکاردئونی فلنج دار ارتعاشات صنعتی ایران در فشارهای PN10 ، PN16 ، CLASS 150 تولید می شود که متناسب با افزایش فشار لرزه گیر حد تحمل فشاری لرزه گیر نیز اضافه خواهد شد .

در انتخاب فلنج جوشی باید دقت شود تا با فلنج جوشی لرزه گیر آکاردئونی هماهنگ باشد، چون از نظر تطابق سوراخ کاری فلنج های جوشی فشار 10 بار با فشار 16 بار متفاوت هستند.

لرزه گیر آکاردئونی با میل مهاردار

اتصال جوشی لرزه گیرهای آکاردئونی

لرزه گیر آکاردئونی جوشی نوعی دیگر از اتصال آکاردئونی است که به شکل جوشی به لوله فلزی نصب می شود، اتصال جوشی به صورت دائمی و در خطوطی بسته می شود.

این نوع اتصال نیاز به تعمیرات و نگهداری نخواهد داشت و برای باز کردن اتصال آکاردئونی باید لرزه گیر را از لوله فلزی بُرید.

لبه ابتدایی و انتهایی لرزه گیرهای آکاردئونی جوشی شرکت ارتعاشات صنعتی ایران به صورت پخ خورده است و وقتی کنار لوله فلزی قرار می گیرد به شکل V است.

این فضای خالی برای پرکردن با مواد مذاب جوش است و اتصال محکم و غیر قابل نفوذی را ایجاد می کند.

لرزه گیرهای آکاردئونی جوشی به صورت مهاردار و بدون مهار وجود دارند که نوعی از آن ها جنس بدنه تمام استیل 304 دارد .

اتصال دنده ای لرزه گیر آکاردئونی

لرزه گیر آکاردئونی رزوه دار نوع دیگری از اتصال آکاردئونی شرکت ارتعاشات صنعتی ایران است که به صورت دنده ای و متناسب برای اتصال به خطوط گالوانیزه و رزوه ای طراحی شده است.

این نوع اتصال لرزه گیر آکاردئونی دارای محدودیت سایز از 1/2 اینچ تا 2.1/2 اینچ است که برای سایز بزرگتر در صورت نیاز سفارشی تولید می شود.

لرزه گیر آکاردئونی دنده ای شرکت ارتعاشات صنعتی ایران به صورت روپیچ است و برای اتصال مستقیم به لوله گالوانیزه از بوشن گالوانیزه استفاده می شود .

کاربرد لرزه گیر آکاردئونی

وقتی فلزات دچار تغییرات دما می شوند تحت تاثیر گرما یا سرما و متناسب با افزایش یا کاهش دما از خود واکنش نشان می دهند که این واکنش تغییراتی به دنبال دارد.

اگر فلز با افزایش دما روبرو شود براساس حرکت مولکولی افزایش طول پیدا می کند یا به عبارتی فلز منبسط می شود.

اگر فلز با کاهش دما مواجه شود براساس حرکت مولکولی کاهش طول یافته و به اصطلاح فلز منقبض می شود.

واکنش لوله های فلزی در مقابل تغییرات دما

واکنش لوله های فلزی از جمله لوله مانیسمان و لوله درزدار به علت جنس آلیاژ فلزی به کار رفته در آنها، شبیه فلزات است که در مقابل تغییرات دما نشان می دهند.

سیال جاری درون لوله و اتصالات، دمای خود را به لوله های فلزی انتقال داده و این امر موجب می شود لوله فلزی منبسط  یا منقبض بشود.

معمولا لوله ها پس از  نصب و اجرا از دو طرف متصل می شوند که ممکن است ابتدا و انتهای لوله به شیرآلات چدنی، اتصالات مانیسمان بنکن یا با بست متصل شده باشند.

بنابراین واکنش لوله های فلزی به شکل افزایش یا کاهش طول نخواهند بود، چون تغییر طول برای لوله موجب ایجاد واکنش های فشاری و کششی در محل اتصال خواهد شد.

تغییر طول لوله براساس تغییرات دما

سیالات با لوله فلزی همواره در حال تبادل دما هستند و دمای لوله متاثر از دمای سیال جاری در آن است، تغییر طول لوله براساس تغییرات دما به صورت زیر می باشد:

منظور از تغییر طول: (طول ثانویه و بعد از تغییر دما) – (طول اولیه لوله فلزی)

حاصل تفاضل طول اولیه از طول ثانویه لوله در اثر تغییرات دمایی.

معایب ایجاد تنش فشاری و کششی در لوله فلزی

تنش فشاری و کششی در اجسام صلب و بدون حرکت موجب ایجاد فشار در آن ناحیه شده و اگر این فشار به بیش از اندازه مجاز خود برسد، احتمال شکستکی در محل اتصال یا ایجاد تَرَک در آن قسمت وجود دارد.

لرزه گیرهای آکاردئونی ارتعاشات صنعتی ایران

لرزه گیر شرکت ارتعاشات صنعتی ایران دارای بالاترین کیفیت در این زمینه است و این شرکت سابقه طولانی در تولید انواع لرزه گیر های صنعتی دارد.

محصولات شرکت ارتعاشات صنعتی ایران شامل لرزه گیر لاستیکی، اتصال آکاردئونی، شلنگ های خرطومی و … می شود.

اتصال لرزه گیرهای آکاردئونی شرکت ارتعاشات صنعتی ایران باتوجه به توانایی تغییر طول های کوچک در راستای لرزه گیر می تواند جلوی انبساط و انقباض در لوله فلزی را بگیرد .

هنگامی که لرزه گیر در مسیر خط لوله فلزی نصب می شود وظیفه تغییر طول براساس تغییرات دما به عهده لرزه گیر آکاردئونی است و لوله فلزی دچار هیچ گونه تغییر طول و تنشی نمی شود .

کاربرد اتصالات آکاردئونی

سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع

انواع نیروگاه های بخار، سیکل ترکیبی، برق آبی و هسته ای

پالایشگاه نفت و گاز

صنایع پتروشیمی

صنایع فولاد

صنایع سیمان

مبدل های حرارتی

صنایع چوب و کاغذ

خروجی اگزوز موتورهای احتراقی

انتخاب اتصالات آکاردئونی

انتخاب اتصالات آکاردئونی و جنس ورق آکاردئونی با توجه به دما، سیال و شرایط محیطی است و هر لرزه گیر آکاردئونی با توجه به شرایط کاری (دما و فشار سیستم) و حداقل عمر لازم، قابلیت جذب مقدار محدودی حرکت را دارد.

برای انتخاب تعداد لرزه گیر آکاردئونی در خط لوله باید تغییر طول لوله در بیشترین و کمترین دما را به دست آورد و با تقسیم این عدد بر مقدار حرکت طولی لرزه گیر آکاردئونی در سایز مورد نظر، تعداد اتصال آکاردئونی برای خط لوله فلزی را مشخص کرد.

با توجه به نوسان های بازار، جهت اطلاع از قیمت دقیق و سفارش محصولات با کارشناسان ما در پرشین پایپ در تماس باشید.

021-91005252

021-91005757