فلنج جوشی

تولید کنندگان فلنج جوشی

Officine Ambrogio Melesi - فلنج ملسی

فلنج ملسی (MELESI)

فلنج مشهد

فلنج مشهد

فلنج ساخت ایران

فلنج ساخت ایران

فلنج جوشی

فلنج جوشی فلنج هایی هستند که توسط جوش دادن به لوله وصل می شوند، فلنج اتصال دهنده های لوله‌ ها و شیرآلات به یکدیگر است.

فلنج یکی از مهم ترین محصولات در صنایع است، کاربرد فراوانی دارد، این قطعه شبیه دیسک و اغلب به صورت جفت، با استفاده از پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر متصل می ‌سازد، به آسانی باز شده و برای فشارهای پائین و بالا مناسب است.

این فلنج در انواع مختلفی مثل گلودار، اسلیپون، کور و … تولید می‌ شود، پیشانی تمام این نوع فلنج ‌ها یعنی محلی که واشر روی فلنج قرار می‌ گیرد دارای اشکال مختلفی هستند.

انواع فلنج جوشی

فلنج گلودار جوشی

فلنج گلودار جوشی یکی از انواع فلنج جوشی است که در فشارهای بالا و دماهای پایین کاربرد دارد. برای زمانی که بارهای ارتعاشی و نوسانی روی سیستم اثر زیادی دارد استفاده می شود.

فلنج گلودار جوشی از ناف مخروطی شکلشان به سادگی قابل تشخیص است و این ناف های مخروطی با شیب ملایمی به دیواره لوله یا اتصالات مربوطه جوش می شوند.

فلنج جوشی ساکت

فلنج جوشی ساکت یک برآمدگی در داخل خود دارد که محل قرارگیری لوله است، این نوع فلنج ها را باید هم از داخل و هم از خارج جوشکاری کرد.

اگر جوشکاری از داخل انجام شود هم مقاومت استاتیکی و هم مقاومت آن در برابر خستگی افزایش می یابد، فلنج جوشی ساکت در سیستم های لوله کشی که دارای فشار کاری بالا و قطر لوله کشی کم است استفاده می شود.

نیروی ایستایی آن با فلنج های اسلیپون برابر است اما مقاومت خستگی آنها 50% بیشتر از فلنج های اسلیپون است

فلنج اسلیپون

جوش داخلی فلنج اسلیپون نسبت به دیگر فلنج ها ازجمله گلودار بیشتر است، این فلنج در سیستم های معمولی کاربرد دارد، چون نصب آن ساده است ولی مقاومت آن در فشار داخلی و در برابر خستگی کمتر از فلنج گردن دار است.

نیروی مقاومت محاسبه شده یک فلنج اسلیپون، تحت فشار داخلی، ⅔ فلنج های گلودار جوشی بوده که این عمر تحت شرایط خستگی به ⅓ تقلیل می یابد.

از معایب فلنج اسلیپون این است که ابتدا لوله ها باید جوش داده و سپس اتصالات با آن تنظیم شوند.

پیشانی فلنج جوشی یا flange face و انواع آن

پیشانی فلنج جوشی یا نشیمنگاه واشر روی فلنج طبق استانداردهای ASME B ۱۶.۵ & ASME B۱۶.۴۷ طراحی می ‌شود.

مهم ترین پیشانی فلنج ‌جوشی عبارتند از:

raised face یا RF

flat face یا FF

ring type joint یا RTJ

tongue and groove یا T&G

فلنج جوشی با پیشانی RF

یکی از رایج ترین پیشانی ‌ها برای فلنج جوشی، پیشانی سطح برجسته است که در این نوع فلنج ‌ها نشیمنگاه واشر کمی بالاتر از سطحی است که در آن سطح سوراخ کاری پیچ‌ ها وجود دارد.

این کار به این دلیل است که بتوان با سفت کردن پیچ فلنج‌ ها فشار مستقیم روی واشرها ایجاد کرده و درنتیجه آب بندی بهتری داشت.

به دلیل شکل این نوع نشیمنگاه، می‌ توان جهت فلنج جوشی با سطح برجسته از انواع واشرهای گسکت و لاستیکی استفاده کرد.

ارتفاع برجستگی پیشانی فلنج جوشی در انواع ۱۶ بار و کلاس ۳۰۰ و ۱۵۰ حدود ۱.۶ میلی متر است و در کلاس‌ های ۶۰۰ و ۹۰۰ و ۱۵۰۰ و ۲۵۰۰ این ارتفاع حدود ۶.۳۵ میلی متر است.

فلنج جوشی با پیشانی flat face

یکی دیگر از انواع پیشانی فلنج، سطح تخت است، در این نوع فلنج ‌ها سطح نشیمنگاه واشر با سطحی که در آن سوراخ کاری پیچ‌ های فلنج قرار دارد، هم سطح است.

برای اجرای تاسیسات اگر نیاز است فلنج جوشی با پیشانی سطح تخت با یک فلنج جوشی با سطح برجسته متصل شود، باید ابتدا ارتفاع سطح برجسته فلنج raised face را حذف کرد.

فلنج جوشی با پیشانی رینگ جوینت

پیشانی فلنج از نوع رینگ جوینت نیز یکی از انواع متداول سطح فلنج است که بیشتر در سیستم ‌های لوله کشی فشار بالا (از کلاس ۶۰۰ به بالا) و دمای بالا (بالاتر از ۴۲۷ درجه سانتیگراد) مورد استفاده قرار می گیرد.

نشیمنگاه واشر در این نوع فلنج ‌ها یک شیار زاویه دار دارد که گسکت مورد استفاده برای آنها، رینگ گسکت است که بیشتر از جنس استیل ساخته می‌شود و این واشر استیل بعد از قرار گرفتن در این شیار و محکم کردن پیچ ها، موجب آب بندی فلز روی فلز می ‌شود.

پرکاربردترین رینگ گسکت‌ها هم رینگ گسکت‌ های نوع R است که از کلاس ۱۵۰ تا ۲۵۰۰ ساخته می‌ شود و در دو نوع سطح مقطع بیضی و سطح مقطع هشت ضلعی تولید می‌ شود که آب بندی نوع هشت ضلعی بهتر از نوع بیضی است.

فلنج جوشی با پیشانی زبانه و شیار

فلنج جوشی با پیشانی زبانه و شیار مطابق با یکدیگر ساخته می‌ شوند؛ به این شکل که روی پیشانی یکی از این فلنج‌ ها یک حلقه برجسته با نام زبانه وجود دارد و روی سطح نشیمنگاه فلنج دیگر یک شیار ماشین کاری شده وجود دارد .

این زبانه و شیار در هنگام محکم کردن پیچ فلنج ‌ها با هم مطابقت داشته و در هم چفت می‌ شوند. شکل ظاهری این نوع فلنج‌ جوشی با فلنج دارای نشیمنگاه نر و ماده متفاوت است. قطر داخلی زبانه و شیار تا داخل فلنج امتداد ندارد.

برندهای مختلف تولید فلنچ جوشی

برندهای مختلف تولید فلنچ جوشی مانند فلنج جوشی ملسی است که با استاندارد آلیاژی ASTM A105  و فرآیند ساخت آن ها فورجینگ می باشد، تولید می شوند.

فلنج های جوشی مشهد، ماشین سازی اراک و غرب از جمله معروف ترین برندهای داخلی ساخت فلنج هستند.

فلنج های مارک Fad، Melesi، Galperti نیز در بازار موجود است.

با توجه به نوسان های بازار، جهت اطلاع از قیمت دقیق و سفارش محصولات با کارشناسان ما در پرشین پایپ در تماس باشید.

021-91005252

021-91005757