شیلنگ

تولید کنندگان شیلنگ

شرکت شیلان

شیلان

شیلنگ

شیلنگ را براساس مقدار دمایی که می تواند تحمل کند، فشاری که قرار است از آن عبور کند، نوع کاربری که دارد و ویژگی های سیالاتی که قرار است از آن عبور کنند تقسیم بندی می کنند.

به طور کلی درجه بندی خاصی برای انواع شیلنگ ها وجود دارد و معمولا روی آنها یا اتصالات آنها یک شماره مدل چاپ شده که گویای ویژگی های شیلنگ از قبیل نوع و دسته ای که در آن قرار می گیرد، وجود دارد.

انواع شیلنگ

انواع شیلنگ های موجود در بازار را می توان به طور کلی به 4 دسته تقسیم کرد:

شیلنگ هیدرولیک

شیلنگ ترموپلاستیک

شیلنگ صنعتی لاستیکی

شیلنگ صنعتی P.V.C یا پلاستیک

انواع شیلنگ براساس نوع استفاده نیز دارای زیر مجموعه هایی هستند که با در نظر گرفتن شرایطی که شیلنگ باید در آن به کار برده شود، انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد.

شیلنگ صنعتی

شرایط و پارامترهای مختلفی برای ساخت و طراحی شیلنگ صنعتی موثر است، مثلا فشار وارده بر شیلنگ، اندازه شیلنگ و سازگاری شیمیایی شیلنگ تاثیرگذارند.

از شیلنگ صنعتی برای انتقال سیالات از قبیل روغن، آب، هوا و غیره در فشارهای بالا استفاده می شود و نکته مهم جنس مورد استفاده در ساختن شیلنگ های صنعتی براساس نوع مصرف است.

ماده اصلی برای استفاده در شیلنگ های صنعتی پلی اتیلن است ولی ویژگی های مختلف شیلنگ براساس انواع مختلفی است که نوع کاربری متفاوتی نیز دارند.

انواع شیلنگ صنعتی

انواع شیلنگ صنعتی پنوماتیک، شیلنگ هیدرولیک، شیلنگ های فشارقوی، شیلنگ روغن، شیلنگ های PVC، شیلنگ باد، شیلنگ استیل و … با کاربری های مختلف می توان نام برد.

شیلنگ هیدرولیک براساس نوع صنعت کاربری متفاوت دارد، بعضی مختص عبور مواد شیمیایی، برخی دیگر برای عبور مواد نفتی برخی دیگر قابلیت عبور مواد روغنی دارند که هر یک از این شیلنگ ها دارای فشارهای متفاوتی هستند.

تمام استاندارد های مورد نیاز در انواع شیلنگ صنعتی باید در نظر گرفته شود.

قطر شیلنگ دارای اهمیت است؛ هم قطر درسمت داخل و هم خارج. باید براساس هدفی که می خواهید شیلنگ هیدرولیک تهیه کنید، باید بدانید چه اندازه قطر برای عبور مایع لازم است .

نوع حرارت مواد و مایع عبوری از شیلنگ نیز مورد توجه است و باید برای عبور مایعات داغ از شیلنگ های متناسب استفاده شود .

جنس مایعی که باید از شیلنگ عبور کند نیز مهم است، زیرا مواد شیمیایی و اسیدی را نمی توان از شلنگ های پلاستیکی و معمولی عبور داد .

فشار مایعی که قرار است عبور کند نیز عامل موثر در انتخاب شیلنگ است، حتی اگر شیلنگ مناسبی را انتخاب و نصب کرده باشید، طول عمر آن بدون مراقبت و نگهداری مستمر به شدت کاهش خواهد یافت.