شیرآلات چدنی

تولید کنندگان شیرآلات چدنی

وگ ایران بی همتا

وگ ایران بی همتا

شرکت میراب

شرکت میراب

شرکت فاراب

شرکت فاراب

شیرآلات صنعتی سام

شیرآلات صنعتی سام

وگ امید گلستان

شیرآلات امید گلستان

زتکاما (ZETKAMA)

زتکاما (ZETKAMA)

اکون (ECON)

اکون (ECON)

شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی یکی از مهمترین اجزای تاسیسات ساختمانی و موتورخانه ها به شمار می روند و می توان گفت موتورخانه یکی از فضاهای پراهمیت در یک ساختمان محسوب می شود.

آب سرد یا گرم باید به شکل صحیح و اصولی به تمام مسیرهای سرمایشی و گرمایشی خانه هدایت شود و این کار با این شیرآلات مرغوب و با کیفیت در موتورخانه انجام می شود.

وظایف مهمی مانند قطع و وصل جریان آب، عدم اجازه بازگشت جریان آب، تنظیم فشار آب به عهده  این شیرآلات است.

با پیشرفت علم و تکنولوژی، تولید این محصول به روزتر شده و تولید کنندگان داخلی با استفاده از جدیدترین متدها، شیرآلات چدنی مرغوب و متنوع تولید و روانه بازار می کنند.

این شیرآلات معمولا از انواع مختلف چدن خاکستری تحت عنوان GG25/GGG 40 تولید شده، در طراحی آنها حداکثر فشار ممکن ۱۶ اتمسفر لحاظ شده است.

قیمت شیرآلات چدنی

قیمت شیرآلات چدنی به مراتب ارزان تر و برای پروژه‌ های صنعتی مقرون به صرفه‌ تر از شیرآلات آهنی است، چون آهن  به علت ترکیب شیمیایی پیچیده‌ تر، گرانتر از چدن است.

اگر برای پروژه‌ صنعتی به مواد سختتر نیاز باشد باید هزینه بیشتری کرده و از شیرآلات آهنی استفاده کرد.

با اینکه تولید شیرآلات چدنی در ۵ مرحله اصلی ریخته ‌گری، ماشین ‌کاری، رنگ کاری، آبکاری و مونتاژ انجام می شود، قیمت شیرآلات چدنی بالا نیست.

برای آگاهی از قیمت این شیرآلات و انواع مورد نظر باید به لیست و جدولی که به روز شده و براساس نوسانات قیمتی تنظیم شده توجه کرده و محصول مورد نیاز را جستجو کنید.

قیمت شیرآلات چدنی با توجه به سایزها، فشار و کاربردهای مختلفی که طراحی شده اند، تعیین شده و می توان بر حسب نیاز هر کدام از آنها انتخاب شوند.

این شیرآلات از ترکیبات گرافیت و چدن ساخته می شوند، در برابر شرایط سخت مکانیکی مقاوم بوده و کمتر دچار فرسودگی و ساییدگی می شوند و این مشخصات خوب روی قیمت مناسب شیرآلات چدنی تاثیر گذاشته است.

کاربرد شیرآلات چدنی

کاربرد شیرآلات چدنی به عنوان شیرفلکه چدنی در سایزها و فشارهای مختلف طراحی و تولید می شوند که براساس نیاز و کارآیی می توان از هر یک از آن ها استفاده کرد.

کاربرد شیرآلات چدنی بسیار متنوع است و در صنایع مختلف نفت، گاز و پتروشیمی، پروژه‌ های آبرسانی، آب و فاضلاب، سیستم های موتورخانه، تاسیسات ساختمانی، نیروگاه ها و کارخانجات استفاده می شود.

کاربرد این شیرآلات در فضاهایی که مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی مهم است اهمیت دارد، این خاصیت به دلیل وجود آلیاژ چدن است که شامل ۹۵% آهن، کربن و سیلیسیم است.

وجود آلیاژ چدن باعث استحکام شیرآلات در برابر ساییدگی، ضربات و اکسیده شدن می شود و کاربرد این شیرآلات و پرفروش بودن این محصولات را توجیه می کند.

یکی دیگر از کاربردهای این شیرآلات با توجه به ایجاد حداقل میزان سرو صدا است که این گزینه یکی از دلایل انتخاب آن در بسیاری از ساختمان ها و مجتمع های مسکونی بوده است.

یکی از مهمترین مزیت های این شیرآلات قیمت مناسب و مقرون به صرفه است که  آن را به یکی از پرطرفدارترین انواع شیرآلات تبدیل کرده است.

انواع شیرآلات چدنی

انواع شیرآلات چدنی شامل شیر فلکه کشویی، شیر صافی چدنی، شیر یک طرفه یا شیر خودکار، شیر پروانه ای چدنی و … می شود.

شیر فلکه کشویی

یکی از انواع شیرآلات چدنی است که برای قطع و وصل کردن کامل جریان آب در موتورخانه کاربرد دارد.

به دلیل کم بودن میزان افت فشار در طول این نوع شیرها، از آن بر سر راه لوله های طولانی استفاده می شود.

شیر فلکه کشویی خود شامل دو نوع شیر فلکه کشویی زبانه فلزی و شیر فلکه کشویی زبانه لاستیکی است.

شیر صافی چدنی

یکی دیگر از انواع شیرآلات چدنی است که به شکل y بوده و کار اصلی آن جلوگیری از ورود اشیا و اجسام خارجی به داخل خطوط لوله است و در صورت جدا نشدن از آب  می تواند به سیستم تاسیسات و موتورخانه آسیب برساند.

شیر یک طرفه یا شیر خودکار

یکی از انواع شیرآلات چدنی بوده و عملکرد  آن به صورت خودکار بوده و اپراتوری آن را کنترل نمی کند.

شیر یک طرفه یا شیر خودکار دو دهانه دارد که یکی برای ورود سیال و دیگری برای خروج آن و فقط در یک مسیر به کار برده می شود.

این نوع از انواع شیرآلات چدنی برای جلوگیری از بازگشت جریان سیال در تاسیسات موتورخانه کاربرد دارد و خود شامل چند نوع است.

از انواع شير يك طرفه می توان شیر یک طرفه نوسانی، شير يك طرفه نوسانی از نوع ويفری صفحه ای، شير يك طرفه ديسكی، شير يك طرفه با ديسك دوتكه، شير يك طرفه با ديسك وارونه، شير يك طرفه ديافراگمی، شير يك طرفه بالا رفتنی و شير يك طرفه قطع كننده ای را نام برد.

شیر پروانه ‌ای

از انواع شیرآلات چدنی است و طراحی بسیار ساده و خاصی دارد، از يك بدنه معمولی و يك صفحه مدور تشكيل شده  که اين صفحه حول ميله‌ ای در حدود °90 می چرخد و با یک اهرم به قسمت حركت دهنده شير وصل است.

این شیر خود شامل انواع مختلفی با نام های شیر پروانه ای ویفری، شیر پروانه ای فلنج دار، شیر پروانه ای چدنی، شیر پروانه ای استنلس استیل، شیر پروانه ای فولادی، شیر پروانه ای اهرمی و  شیر پروانه ای پنوماتیک است.

کاربرد شیر پروانه ‌ای در ايستگاه نيروی حرارتی، ايستگاه نيروی هيدروليكی، صنايع نفت، گاز، پتروشيمی و ساير رشته ‌های صنعتی  و لوله كشی آب و فاضلاب است.

مهم ترین ویژگی شیر پروانه‌ ای افت بسیار کم و آب بندی مطمئن است و استفاده از آن در خطوط انتقال به عنوان کنترل کننده جريان مجاز نبوده و بايد در حالت کاملا باز يا کاملا بسته قرار گيرند.

با توجه به نوسان های بازار، جهت اطلاع از قیمت دقیق و سفارش محصولات با کارشناسان ما در پرشین پایپ در تماس باشید.

021-91005252

021-91005757