دیگ موتورخانه

تولید کنندگان دیگ موتورخانه

شوفاژکار

شوفاژکار

شوفاژکار

شرکت لوله و ماشین سازی ایران

حرارت گستر

حرارت گستر

آذران صنعت

آذران صنعت

دیگ موتورخانه

دیگ موتورخانه آبگرم شوفاژ چدنی یا فولادی است که در موتورخانه ساختمان‌ ها نصب می شوند، دارای توانایی تامین آبگرم تجهیزات گرمایشی ساختمان را دارند.

فشار کار و راندمان جذب انرژی حرارتی در دیگ موتورخانه چدنی کمتر از دیگ فولادی است، اما استفاده از دیگ شوفاژ چدنی رایج تر است.

چون پره های دیگ چدنی قابل تفکیک بوده، حمل آسان تر و قیمت مناسب تری دارد و تعویض قطعه معیوب احتمالی در طول مدت استفاده آسان تر است.

از مزایای شوفاژ چدنی مقاومت در برابر زنگ زدگی و فرسودگی، حمل و نقل آسان، تامین آب گرم فراوان در موتورخانه و افزایش یا کاهش ظرفیت گرمایش دیگ با کم و زیاد کردن تعداد پره های دیگ است.

برای افزایش عمر مفید دیگ موتورخانه باید نصب توسط نصاب مجاز شرکت باشد و مشعل متناسب با ظرفیت دیگ انتخاب شود طوری که حداکثر ظرفیت مشعل با ظرفیت دیگ برابر یا کمتر باشد.

انواع دیگ موتورخانه

انواع دیگ موتورخانه بر اساس جنس دیگ و نوع سیال در لوله دسته بندی می شوند.

از نظر جنس دیگ چدنی و فولادی، از نظر نوع سیال در لوله آب در لوله و آتش در لوله هستند.

انواع دیگ چدنی که جنس بدنه آنها از چدن آتش خوار است و چون به صورت قطعه قطعه یا پره پره تولید می شود امکان تغییر ظرفیت حرارتی در آن وجود دارد و مونتاژ و جمع کردن آن در هر مکانی انجام می شود.

دیگ های چدنی در مقابل پوسیدگی و خوردگی مقاوم بوده و دارای عمر بالایی هستند ولی معایبی هم دارند تحمل فشار پایین ۴ تا ۷ بار و قیمت بالاتر نسبت به دیگ های فولادی دارند.

ظرفیت دیگ چدنی بین ۳۳۰۰۰ کیلو کالری بر ساعت تا ۱۳۰۰۰۰۰ کیلو کالری بر ساعت است، اما دیگ‌ های فولادی برای فشارها و ظرفیت ‌های حرارتی متوسط تا زیاد کاربرد دارند.

به طور کلی دیگ فولادی آبگرم از نوع واتر تیوب (آب در لوله) است که راندمان سیستم را بالا می برد.

دیگ های دو پاس، دیگ های دو پاس شعله برگشتی و دیگ های سه پاس واقعی مدل های دیگ فولادی هستند.

قیمت دیگ موتورخانه

قیمت دیگ موتورخانه براساس برند نیز متفاوت است و یکی از برندهای معروف دیگ چدنی شوفاژکار است که کیفیت و قیمت مناسب در کنار خدمات پس از فروش به مشتریان ارائه می دهد.

مدل ها و ظرفیت های مختلف از عوامل تاثیرگذار روی قیمت دیگ موتورخانه است و تنوع مدل در بازار سبب پوشش تمام نیاز گرمایشی تا ظرفیت 1.300.000 کیلو کالری شده است.

دیگ چدنی به صورت پره ای بوده که همین موضوع باعث سهولت در حمل ونقل همچنین تعمیر آسان و کم هزینه تر خواهد شد و قیمت گران تر موجب کم شدن تقاضا نشده است.

قیمت دیگ موتورخانه فولادی ارزان تر است اما مزیتی مانند مقاومت درمقابل شوک های حرارتی و در اقلیم های سرد سیر به خوبی به تغییرات دما پاسخ مثبت می دهد را نباید فراموش کرد.

محاسبه ظرفیت دیگ موتورخانه

محاسبه ظرفیت دیگ موتورخانه در شرایط آب و هوایی مانند تهران، ابتدا متراژ زیربنای مفید ساختمان را در عدد 100 (کیلو کالری) ضرب کرده و سپس برای هر واحد مسکونی عدد 6000 (کیلو کالری) بابت تامین آبگرم مصرفی را به آن اضافه می شود.

مثلا برای یک ساختمان با متراژ 2500 مترمربع زیربنای مفید و دارای 18 واحد آپارتمانی قدرت گرمایش دیگ مورد نیاز عبارت است از: کیلوکالری 358000=(18×6000)+(100×2500).

پس از محاسبه ظرفیت دیگ موتورخانه تا 20 درصد به عنوان ضریب اطمینان به ظرفیت محاسبه شده دیگ آبگرم موتورخانه اضافه می شود.

برای محاسبه ظرفیت دیگ آبگرم چدنی شوفاژ مورد نیاز بر اساس تعداد واحدها، متراژ و نوع کاربری ساختمان، وجود یا عدم وجود استخر آب گرم و … می توانید با کارشناسان تاسیسات تماس بگیرید.

با توجه به نوسان های بازار، جهت اطلاع از قیمت دقیق و سفارش محصولات با کارشناسان ما در پرشین پایپ در تماس باشید.

021-91005252

021-91005757